28 Aralık 2010 Salı

Boza Nasıl İçilir ve Kalbimden Gelen Hediyeler


Merhaba canlarım:)) İşim nedeniyle bu aralar yine sizden uzağım hele hele yeniyıl akşamı beni yoğun bir iş tepposu bekliyor. Şimdiden hepinize Mutlu Yıllar Dilerim:)) 2011 yılının bereket, sağlık, huzur getirmesini dilerim.
Bu güzel yılın en güzel hediyeside sevgili Kalp Kurabiye http://kalpkurabiye.blogspot.com/yani Deniz'ciğimden geldi. Sevgili Derya http://deryayla.blogspot.com/arkadaşımızın hediyeleşme etkinliğinde Denizin şansına kurada ben çıkmışım:) Bu dostluğun hediyesi beni çok duygulandırdı... Çok teşekkür ederim Denizcim tabağı çeyizime kaldırdım, çekme helvayıdı afiyetle seni anarak yedik:)) Ağzın tatlı olsun arkadaşım sevgilerimle....
Soğuk kış gecelerine tat katmak isteyenler için eve neşe katacak önerim buzzz gibi boza boozaa.... Sobanın önünde, battaniyenin altında tv izlerken içilecek nefis bir içecek... Bozayı unutmamanız dileğiyle....

Boza Nasıl İçilir
Büyük bardaklarda, üzerine tarçın leblebi serpilip, yine yanında kasede bol leblebiyle sunulur. Önce içilen bozo sonuna geldiğinde tatlı kaşığıyla afiyetle yenir:)))
Bozanın Faydaları
*Bozanın mayalanması sırasında oluşan laktik asit, hazmı kolaylaştırmada çok yardımcıdır.
*İçerdiği aktif mayalar sayesinde probiyotik etkisi bulunur.
*Zengin karbonhidrat, protein ve B vitamini içeriği nedeniyle enerji ihtiyacı fazla olan kişiler, gebeler, sporcular ve kilo almak isteyen kişilerin kullanımı için uygundur.
*Karbonhidrat ve proteinin yanı sıra birçok besin öğesini içerdiğinden besleyici özelliği nedeniyle “sıvı ekmek” olarak anılır.
*İçerdiği laktik asit nedeniyle bağırsak florasını düzenleyici role sahiptir.
*Mide bezlerinin faaliyetlerini olumlu yönde etkiler.
*B kompleksi vitaminleri içerdiğinden beslenmede önemli role sahiptir.
*Zihin açıcı ve sinirleri dinlendirici etkisi vardır.
*Öksürük tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir.
*İçerdiği mayalar sayesinde emziren annelerde süt yapımını artırır.
Haydi boza almaya:)) Sevgilerimle....