12 Ocak 2015 Pazartesi

HAYVAN SEVGİSİ ŞEVKATLİ SICACIK KALPLER

 Merhaba sevgili blogcanlar :) Kış ayaz soğuk bizleri bile zorlarken sokaklarda ki masum dilsiz canlar bizim sevgimize, yardımımıza,   şevkatimize muhtaç... 
Yaz günleri de onlar için zor  ama  kışın daha bir zor...
Hayvan seven benden doğduğumdan beri SAKA kuşuyla büyüdüm muhabbet kuşlarıyla yaşadım kedi aşkıyla coşmuştan birkaç özel öneri.
Hayvanları doyuranlardan şevkat gösterenlerden 
ALLAH RAZI OLSUN...

Kuşlar İçin
Ekmekği, bayat simidi  yağa batırıp ağaca iple asın yere olunca kediler kuşları yiyor. Ekmekleri yağa batırırsanız yeme süresi uzuyor...
Karların üzerine kuş yemi alıp atarsanız manzara süper oluyor kendinize de bir termos çay götürün onları seyrederken yudumlayın kış keyfi.... 

 Kediler
En uslu sevgiye doymayan canpareleri...
  • Kış günleri kedilere kuru mama vermeyin susuyorlar. 
  • Sular donuyor içemiyorlar bu durumda  ölebilirler.
  • Kedilere ucuz salam, tavuk köfte, sosis alın 3 tl bile değil veya tavuk ciğeri ak ciğer alın bunları küçük doğrayın kediler tam ıssıramadıkları için yiyemiyorlar lütfen doğranmış verin.
  • Avcılarda bir çok hanım haşlamalık tavukla besliyor ben aldım ama beceremedim bereketsiz geldi bu nedenle 2 tl döner paketi salam kampanyalarını takip ediyorum.
  • Kediler süt sevmez!!! Çocukluğumdan beri kedi beslerim bir içtiklerini görmedim. 

Köpekler
  • Yaz kış köpekler mağdur çünkü kedi gibi kıvrak değiller çöp bidonlarına giremiyorlar hayvan sevenler aş vermezse açlıktan ölüyorlar.
  • Aç zayıf köpekler kediler gibi şirinlik yapıp insana yaklaştı mı bakımsızlığından korkup onları kovalayıp açlığa terk ediliyor.
  • Artık yemekleri ekmek kırıntılarını bir poşete koyun. Yemek suyuna az biraz et veya tavuk bulyon eritip yemek artıklarının üzerine dökün KÖPEK YALI hazır. 
  • Ağızı açık kalacak şekilde köpeklerin bulunduğu yere bırakın onlar yer. Poşetin ağzını iyice kıvırın yanlara iri taş koyun. Yanına su bırakın.

****

Hayvan seven kişi kasap önündeki tombul kediyi köpeği  beslemez!!!
Mahalle arası zayıf kediyi köpeği besler!!!
Hasta hayvanları gönüllü veterinerlere bildirin yardımcı olurlar.
Bina dışlarında kuytu yerlere eski kazaklarınızı bırakın mukavva bırakın kediler nasıl da sarınıp içlerinde uyuyacaklar görünce göz yaşlarınızı tutamazsınız. 

Kuş gibi pır pır atsın kalbiniz
Kedi gibi uyumlu sevgiler sizin olsun
Kuçular gibi şen birbirini sevgiyle şımartan cancanlar olsun
Yüzünüz hep gülsün :-)
Sevgilerimle
Banu Altun