5 Nisan 2016 Salı

REGAİP KANDİLİ 07/04/2016 Vişneli Dondurmalı Helva- Baharatlı Mahlepli Lokma - Kara Orman Pastası- Kolay Su Böreği

 07 Nisan Perşembe akşamı Regaip Kandili şimdiden hayırlı kandiller dilerim. 
Mübarek gecelerde çoğu kişinin sorunu erkenden uykusunun gelmesi. Önceleri Kandil akşamları bana da bir uyku gelirdi gözümü açamazdım. 
Üzücü uyku gafletinden kaçınmak için; bir gün önceden evde temizlik işi  bırakmayın, yemeklerinizi yapın ve erken uyuyun. Kandil sabahına zinde kalkın. Akşam demli karanfilli çay içmenizi öneririm. 
Regaib Kandili

Regaib; rahmeti, bereketi ve mağfireti bol üç ayların manevi iklimine girildiğinin habercisidir. Recep ayının da ilk cuma gecesi…Allah'ın mağfiretinin, engin lütuf ve kereminin üzerimize sağanak sağanak yağdığı bir rağbet gecesi…

İstek, arzu ve beğenmedir rağbet…İnsan rağbet ettiği değerlere göre rağbet görür. Regaib Kandili ise her türlü arzu ve isteklerimizi, emel ve tutkularımızı, rağbetlerimizi iyiye, doğruya, güzele, faydalı olana, hakka ve hakikate; regaibimizi Rabbimize yöneltme, bütün işlerimizi O'nun rızasına uygun hâle getirme çabasıdır.

Rağbetimiz başkaca hiç bir şeye değil, sadece O'na olsun ki, her gecemiz Regaip olsun. 
Vişneli Dondurmalı İrmik Helvası
Kandil Akşamı evin helva, mahlep kokması benim için çok özeldir.
İrmik helvası olsun, mahlepli hamur olsun her bütçeye uygun ve yapımı kolay tariflerdir. Kandil coşkusuyla yapılınca da daha bir lezzetlidir. Geleneği sürdürmek bu coşkuyu sürdürmek bizlerin elinde...
Baharatlı Mahlepli Lokma
Yumurtası bol içi zeytin ve peynirli, otlu mahlepli hamur.
******
Her işe Bismillahirrahmanirrahim diyerek başlarız. Hamur yoğururken yemek yaparken de Fatiha Süresi İhlas Süresi ve diğer süreleri okumak Esmaül Hüsnadan zikirlerle yapılmasını hatırlatmak isterim. 
Sofraların bereketi bol yiyenlere şifa olsun...
 Kara Orman Pastası 
Kakao, bitter çikolata, portakal kabuğu ve suyu, vişne taneleri sütlü krema, neskafe nefis ötesi bir lezzet...


 Kolay Su Böreği
Yufkayla yapılan nefis börek...