17 Eylül 2016 Cumartesi

BANKALAR - ETSİZ ÇİĞ KÖFTE ÇEŞİTLERİ SOSLU ÇİĞ KÖFTE - EKŞİLİ YAĞ KÖFTE


BANKA
Para veya altını güvenli şekilde muhafaza edecek yerlerden biridirBANKA.
Tercih Devlet Bankalarıdır. Ve Katılım Bankalarıdır. Faizsiz Kar Payı İçin.
Bankacılıkta Dikkat Edilmesi Gerekenlerden Bazıları
·         Hesap cüzdanı işletim ücreti alınıyor mu? Kontrol edin.
·         Hesap işletim ücreti ödemek için Bankanın önerilerini değerlendirin.
·         Küçük tasarruf parasını değerlendirmek için işlemler yapılmakta. Bu konuyla ilgili medyada ciddi reklamlar yapılıyor. Reklamlarda yazan tutarda fon vs. aldığı zaman masraf kesintileri sonucunda parada hiçbir çoğalma olmuyor. Bu durumda bankanın savunması; reklamda genel olarak az tutar gösterilmiştir şöyle bu paranın 10 mislini yatırsaydınız şu kadar kar ederdiniz diyebiliyor…!
·         Para biriktirmeye teşvik eden kampanyalar oluyor. “24 ay ayda 250 TL.para yatırın paranız fon hesabında büyüsün getirisi olsun +  24 ayın sonunda 250 TL. Banka size hediye versin.” Bu tür kampanyalarda özel bankalarimzalanan sözleşmenin örneğini müşteriye vermiyor. Banka cüzdanı veriyor. Sözleşme olmadığından 24 ayın sonunda hediye olarak vaat edilen 250 TL. banka tarafından verilmiyor. Açıklama sözleşme kurallarına uymadığınız için. Fakat imzalanan sözleşme tek nüsha o da banka görevlisi tarından verilmedi.
Bu durumda yapılması gereken imza atmadan önce sözleşme örneğinin tarafınıza verileceği sözünü alıp imza atın. Verilmediği takdirde banka yetkilisi veya bankanın müşteri hizmetlerini arayın. Yine sonuç alamadığınızda Bankalar Birliğini arayın bankadan çıkmadan size hemen yardımcı olacaklardır. Bankalar Birliği Müşteri Şikayetleri Hakem Heyeti : 0850 222 28 22
·         Devlet Bankası veya Özel Bankaya farklı taleplerinizi yazılı dilekçe ile PTT den iadeli tahüütlü gönderin. Onlarda size dilekçe olarak yazılı geri dönüş yaparlar. “Söz uçar yazı kalır.”
·         Hesabınız olan Devlet Bankalarında Dilekçenizi Bireysel Banka memuruna bırakırsanız da işlem kayıta geçince Banka merkezinden yazılı cevaba ulaşırsınız.
·         İhtiyaç kredisikullanmadan önce 3 kere düşünün. Çok önemli acil bir durum yoksa ödeyeceğiniz faizi hesaplayın, kredi öder gibi para biriktirme yolunu düşünün. Dar gelirli kişinin mutluluğu para bolluğu kredi çektiği andır. İlerleyen zamanda çekilen kredi harcanacak sabit giderlere kredi taksiti de eklenecek! Bunlarının hepsinin hesaplanması lazımdır.
·         Emlak konut alımlarında banka kredisi dar gelirli için muhteşem bir olaydır. Fakat mağdur olmamak için çeşitli bankalardan ödeme planı isteyin. Sözleşmeyi çok dikkatli okuyun. Ara ödeme denen olayı unutmayın!
·         Kredili vadesiz hesap kullanımından kaçının. Bu hesaplara otomatik ödeme talimatı veriliyor. Sonuçta bir gün dahi hesapta para olmazsa kredi kullanmış oluyorsunuz ve sürekli faiz ödemek zorunda kalırsınız. Hesap hareketiniz çok ise bir muhasebeci gibi bilgili olup hesabı çözmeye çalışmak zorunda kalırsınız.
·         Eft – havale, otomatik ödeme talimatı gibi işlemlere daha az masraf ödemek için bankanın önerilerini değerlendirip uygun olanını seçin. Siz sormazsanız bankacı söylemez çünküBANKACININ GÖREVİ DEĞİL!Bankacı taleplerinize CEVAP VERİR.
Faizsiz kazanç ve İslamı Bankacılık Hakkında Bilgi Almak İçin Linki Tıklayın. 

Not: Bankalar Birliğinin Telefon Numarası Telefonunuzda Kayıtlı Olsun.
Müşteri Şikayetleri Hakem Heyeti : 0850 222 28 22
Bankalar Birliği İnternet Sayfasını Daha Birçok Sorunuza Cevap Olacaktır İncelemek İçin Linkin Üzerini Tıklayın. https://www.tbb.org.tr/tr/faaliyetler/bireysel-musteri-hakem-heyeti/hakem-heyeti/91

MALATYA ETSİZ ÇİĞ KÖFTE VE ACILI SOSU
Çiğ köftenin etsiz usulü yapıyoruz. İyice soğan suyu domates yoğuruyoruz. 
Sosu; nar ekşisi ve baharatlardan oluşuyor. Köfteye kattığınız tüm baharatları katın. 
EKŞİLİ YAĞ KÖFTE
Antep'in en meşhur köftesi yağ köfte. 
Özelliği yeşil soğan katılmıyor. Maydanozun üzerine ısıtılmış sıvı yağ dökülüyor cozs sesini duyunca köfte tamamdır. 
Ekşileme; Salamura yaprak salçalar, sarımsak, limon tuzu ve suyla hepsi bir anda pişiriliyor. Köftenin yanında katık yapılıyor.