8 Ekim 2016 Cumartesi

PARANIN VE MAAŞIN BEREKETİ 1. BÖLÜM


PARANIN VE MAAŞIN BEREKETİ 1. BÖLÜM

Toplu temel gıda alışverişi evde bereketi arttırır.

Temel gıda maddeleri; un, yağ, şeker, salça, sirke, makarna ve kuru bakliyat toplu alıma uygun gıda maddeleridir. Muhafaza şartı rutubetten uzak olmasıdır.

Gıda alışverişi ailece yapılmalı. Ailece hazırlanmış olan ortak istekleri doğrultusunda.

Her aile ferdi eve gelirken istediği bir gıda maddesini alırsa ihtiyaç fazlası gıda alımına neden olur. Dışarıda olan bireyler evi arayıp ihtiyaç var mı diyerek sormaları ve canlarının istediği lezzetleri önceden bildirmeleri daha makbuldür. 

Semt pazarların da sebze meyve alırken haftalık ihtiyaç harici alınmamalı. Tazeliğine dayanamayıp fazladan alınan sebze veya meyve yenme sırası gelene kadar tazeliğini ve vitamin değerini kaybedecektir. Bu nedenle sık sık az almayı tercih etmeli.


Alışveriş de israfı önlemek için cüzdanınız da fazla nakit ve kredi kartı taşımayın. Kredi kartını toplu alışveriş zamanı bulundurun. Örneğin; mini markete peçete almaya gidiyorsunuz en az 5 ya da 10 TL yanınız da olsun. Bu durumda marketten sadece peçete alıp çıkacaksınız. Bu diğer zamanlar da işe giderken vs. çanta da AKBİL (toplu taşıt bileti) ve 20 TL nakit, nakit çekim para kart bulunsun yeter. Nakit kart kaybolsa şifresiz kullanılmaz ve kredi kartı gibi esnek olmadığı için alışveriş isteğinizi durdurur.  (Kıyafet, kozmetik, zücaciye vs.)