22 Kasım 2016 Salı

Market Alışverişinde Bütçeyi Korumak


Marketlerin cazip kampanyalarına ve reklamlarına ihtiyaç yok ise Dur demek için öneriler.

·        Alış yaparken açlık hissi var ise geçirmek için, ayran içilmesini veya leblebi yenmesini tavsiye ederim.
·        Alış veriş listesine göre hareket etmeli, markette direk ihtiyaç olan reyona gidilmedi. İhtiyacınız olmayan reyonlarda bulunursanız yersiz ürünler almanıza neden olur.
·        Abur cubur denen reyonlardan uzak durulursa, hem bütçeye fayda sağlar hem de sağlık açısından iyidir.  
·        Büyük marketler toplu alışverişlere uygundur. Bu marketlerde büyük boy ürünleri aldığınız takdirde ciddi kar elde edersiniz. Bir kilosu veya bir litresi bedava geliyor. (Salça-Un-Şeker- Deterjan gibi ürünler)
·        Temizlik maddesine para harcamak beni zorladığından aylık alışveriş listemde olmasın diye deterjan alışverişini tek seferde toplu olarak yapıyorum ortalama 6 ay rahat ediyorum. Tavsiyemdir.
·        Pirim veya aile büyüğünüzden gelen parayı toplu temizlik maddesi alışverişinde kullanmanızı tavsiye ederim!
·        Market kampanyalarına karşı bilinçli olun. İhtiyacınız yok ise almayın!
·        Örneğin markette 5 LT sıvı yağ indirimde ve siz alamadınız üzülmeyin 10 güne kadar rakip markette sıvı yağ indirimde olacaktır. Takip ederseniz bu sistemi çözersiniz.
·        İndirimlerde çok fazla heyecan yapmaya gerek yok. Piyasa değerinden oldukça düşük fiyata satılan ürün görürseniz OLAYA ŞÜPHEYLE BAKIN! ÇÜNKÜ MUTLAKA BİR SORUN VARKİ BU KADAR İNDİRİM YAPILMIŞ!
·        Marketlerin puan toplayan kartlarına dikkat! Resmen tüketiciyi esir alıyor bu kartlar. Puan vereceğim diye kullanmadığınız marka ürüne hem indirim yapıyor hem de puan veriyor. Resmen market emrediyor tüketici alıyor. Bu durumda puanın senin olsun ben isteğim markayı alırım diyen o markayı araştırıp uygun fiyata satan marketten tercih eden HÜR TÜKETİCİDİR.

·        Büyük market alışverişi de ciddi zaman kaybı yaşanıyor. Bir baştan bir başa marketi gezmek, ürün seçmek, kasada beklemek ve müşteri servisi kullanıyorsanız birde servis saati beklemek zaman kaybını oluşturan nedenlerdir. Toplu alışverişle bunu en aza indirmek zaman israfını önler.