3 Kasım 2016 Perşembe

Mutfak Gereçlerinde Dikkat Edilecek Hususlar


Mutfak Gereçlerinde Dikkat Edilecek Hususlar

Yıllık olarak mutfak gerecine harcanan parayı her hanım not alsa, yıl sonu ciddi bir rakamda harcama yaptığını fark edecektir.
Mutfak ürünleri alırken güzel görüntüsüne değil, kullanışlı oluşu ve sağlığa zararı olmayan ürünler tercih edilmeli.
Pahalı cam, porselen ürünlerin çabuk kırılma olasılığından ötürü hanımları gerginleştirir. Çıt duysalar kırıldı mı diye zıplarlar.
Zaten ürünü alırken fiyattan ötürü geriliyorlar, taksitini ödeyene kadar da geriliyor, sonra da bu gerginlik kullanım süresi veya kırılana kadar devam eder.
Ürün kırılsın unutmazlar benim şöyle lüks tabağım vs. vardı. Elimden kaydı kırıldı veya sinir içinde falanca kırdı diye anlatır dururlar yıllarca J
Gergin hanımlardan olmamak için, evde huzurun hâkim olması için normal süslü kullanışlı ekonomik ürünleri tercih edilmeli.
·        Mutfak da melamin tabaklara da yer verin. Çatlama kırılma riski az. Yemek malzemelerini hazırlarken çok kullanışlı (soğan soyma vs).
·        Tabaklarda, bardaklarda altın, gümüş yaldız,taşlı, yapıştırma süslü ürünlerin kullanım süresi kısadır.
·        Porselen ürünler çabuk kırılıp çatladığından, tercih arkopaldir.
·        Yemek ve bardak takımlarında garantili ürünleri tercih etmeli. (kırılan parçaların yenisini gönderiyorlar)
·        Teflon tavalar çabuk yıprandığından ve bu durum sağlığa zararlı olduğundan, teflon tava yerine kaliteli markaların döküm tavaları veya granit ürünler tercih edilmeli.
·        Çelik ürünler zamanla parlaklığını yitirince pazarlarda çelik parlatma yapılıyor. Böyle bir işlem yaptıracaksanız, işlem yapılırken ürünün başında olun parlatma işlemi sadece ürünün dış yüzeyine yapılmalı. Tencerenin içine de bu uygulamayı yapıyorlar ve çelik tencere içlerinde derin çizgiler oluyor bu durum sağlığa zararlı. Ben bu işlemi her ne şekilde olursa olsun tercih etmiyorum.
·        Çelik ürünleri her daim parlak olmasını istiyor iseniz AVM lerde çelik ürün satan dükkânlarda parlatıcısı da satılmakta tavsiye ederim.

·        Zücaciye gibi mağazalara ihtiyacınız yokken girerseniz mutlaka bir ürün almadan çıkmazsınız. Bu da evde dolapların doluluğuna ve israfa sebep olandır.