5 Aralık 2016 Pazartesi

Abur Cubur Gıdaların Aylık Bütçeye ve Sağlığa Zararları


 Abur Cubur Gıdaların Aylık Bütçeye ve Sağlığa Zararları

Temel gıda maddesinden daha fazla tutarda para abur cubur maddelere harcanıyor.
·         Sakız, naneli- meyveli şeker türleri,
·         Tek kullanımlık toz içecekler
·         Her gün çay molaları için alınan bisküvi, çikolata, cisp, kraker
·         Asitli asitsiz meyve suları
·         Enerji içeceği denen maddenin her yaş gurubu fayda ve zararını araştırılmalı! Paketin arkasında yan etkileri içinde ki maddeler okunmalı.
Çalışan birey bu ürünler günde en az 5 TL harcasa ayda 150 TL harcamış olur. Günde 10 TL harcayan ise ayda 300 TL harcamış olur. Evde yaşayan her birey harcasa tabi ki ay sonu açlık sınırımdayım et yiyemiyorum süt içemiyoruz denir… 
Bu ürünler evde bulunduğunda çok çabuk tüketiliyor.
Öneriler:
·         Abur cubur dediğimiz ürünlerden maddi ve sağlık açısından uzak durmak için çözüm evde yapılan kek, kurabiye, kraker, kuruyemiş türleri, haşlama veya patlak mısır tarzı ürünler.
·         İçeceklerinizi evde az miktarda şeker ile yaş, kuru meyveyle hazırlayabilirsiniz. İçeceklere ciddi para harcanıyor. Hazır içecekler çok şekerli!
·         Asitli içecek yerine maden suyunun içine reçel suyu ekleyip karıştırın nefis bir gazoz elde edeceksiniz. Portakal ve çilek reçeli suyuyla olanlar benim tercihim.
·         Ayranlarda tuz ve yağ oranı yüksek olduğu için kavanozun içine 2 kaşık tuzlu yoğurt bırakın. İçeceğiniz zaman içine soğuk su ilave edip çalkalayın köpüklü buz gibi sağlıklı ayran hazır.
Minikler abur cubura boyundan büyük para harcıyor. Onlar bizim geleceğimiz. O rakamda para sağlıklı beslenmesi için ayrılmasını temenni ederim.
İlkokul çocuklarında şeker, tansiyon hastalığı yaygınlaşmış. Kalp de ikinci sırada!