29 Mart 2016 Salı

İSMEK KURSLARINDAN KALANLAR ŞERBETLER / 114 UZEM ZEHİR DANIŞMA HATTI
Şerbet Kursunda öğrendiğim;  Turunç  Şerbeti Türk Kahvesiyle ikrama çok yakışıyor. Muhteşem bir ikili oluyorlar.
Turunç şerbetinin içerisine maden suyu ekleyince tadı tıpkı o malum sarı içecekten oluyor denenmesi tavsiyemdir.

114 Uzem Görgü Kuralları Kursunda ki sunum konumdu bloğumda bulunsun istedim.

114 Uzem zehir danışma hattı 1988 yılından bu yana kesintisiz 24 saat hizmet vermekteymiş.
Acil tel numaralarının yanına (ambulans – itfaiye )eklenmesi gereken bir telefon numarası.
114 Uzem zehir hattını arayınca, hastanın zehirlenip zehirlenmediğini, acil müdahale için neler yapılması gerektiğini ve en yakın merkeze yönlendirme veya doktor gönderme işlemi yapılıyormuş.

Bende son günlerde 2 kere evde hafif gıda zehirlenmesi yaşadım. Nette okudum kesik sütten lor yaptım, üstüne suyuyla da çökelik yaptım her yer sarı midem bulanıyordu!!! (Netteki her bilgi doğru değil)
Dondurucuya süt bıraktım onu kullandım mide haşattından bittim. Neyseki az tükettim ŞÜKÜRLER OLSUN.

Ülkemizde en yaygın zehirlenme temizlik maddesi böcek ilacı içilmesiymiş. Kişiyi kusturmak hastaya ciddi hasralar veriyormuş iki kere yakıcı madde içmiş gibi oluyor.
Yanlış öneriler, ürünlerin saklama koşullarına ve son kullanma tarihine dikkat etmemek de basit zehirlenmelere yol açıyor.
Örnekler
·        İnternette sütü dondurucuya bırakmaktan bahsediliyor. Asla süt ürünleri dondurucuya konmuyor zehirler!
·        Yine İnternette kesilen sütten lor yapımından bahsediyor. Oysaki kesik sütten lor yapımı ancak mandırada gıda mühendisi tarafından yapılabilirmiş evde market sütüyle yaparsanız gıda zehirlenmesi olur. (yaşadım evde atlattım)
·        2 gün buzdolabında kamış ezme salatanın maydanozu çürüdüyse kan zehirlenmesi yapar az miktarda tüketince mide metabolizma rahatsızlığıyla sonuçlanır kişi anlamaz ama sonuç da zehirlenme yaşamıştır.
·        Yanlış saklama koşulundan ötürü yeşil yapraklı (ıspanak) yemekler çelik veya teflon tencerede 24 saat bekler de yerseniz yediğiniz oranda zehirlenme yaşarsınız.
·        Konserve ürünler, tavuk ve mantarın zehirlenmesi en ciddi olanı.
·        Son kullanma tarihi geçmiş tereyağı, lor peynir, beyaz peynir zehirler.


Sevgilerimle
Banu Altun

18 Mart 2016 Cuma

ŞEHİTLERİMİZİ MİNNET ŞÜKRAN VE RAHMETLE ANIYORUM Dualarla anıyorum tüm ŞEHİTLERİMİZİ RUHLARINIZ ŞAD OLSUN.

Şu an görevi başında olan Mehmetçiğimiz Emniyet güçlerimiz ve biz Türk Vatandaşları Cenabı Allah'a Emanet olalım. 

 Al Kırmızı Şanlı Bayrağımız kıyamete kadar nazlı nazlı dalgalansın dedelerimizin  mirası Vatan toprağında HUZUR kıyamete kadar daim olsun.

12 Mart 2016 Cumartesi

İSMEK GÖRGÜ KURALLARI KURSU


İSMEK GÖRGÜ KURALLARI KURSU
48 saatlik Görgü Kuralları Kursu tamamladım belgemi aldım. 
Kurs benim için faydalı oldu. Bilmediğim çok konu varmış sosyal iletişim hakkında. Eksiklerimi gördüm ve öğrendiklerimi uygulamaya başladım. 
İsmek ve dersleri akıcı ve dolu dolu bilgiyle geçiren eğitmen Zeynep Hanıma yürekten teşekkürler.
Görgü kuralları eğitimin kitabı var netten dökümü alabiliyorsunuz ama kursta çeşitli konularla kitaptaki yazandan daha çok bilgi alıyorsunuz. Gitmeyi düşünenlere tavsiye ederim.
 Masa düzeni peçete katlama teknikleri dersin içinde olanlar.
Fotolar sadece sofra düzeniyle alakalı ama derslerde ağırlık sosyal iletişim üzerineydi. Telefonda konuşma, selamlaşma!!! tanışma, misafir ağırlama, hasta ziyareti, bebek tebriği, iş yeri adabı, toplumda konuşma - susma zamanları, giyim adabı, davetlere katılım ve kuralları gibi daha bir çok konu hakkında bilgi ediniyorsunuz. 

Tahinli damla çikolatalı kurabiyem.Kursa ilk başladığımız gün öğrendim masaya atık peçete tabağı getirilmesi. Uygulamayı alışkanlık haline getirdim tavsiyemdir artık sofrayı toplarken tabak kenarlarından kıvrılmış peçete toplamıyorum.Atık tabağında biriktiriyorum. Misafir için daha gösterişli büyük atık tabağı kullanıyorum. 

8 Mart 2016 Salı

ETLİ KARA LAHANA DOLMASI DÜNYA KADINLAR GÜNÜ8 Mart Dünya Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun.

Temennim; Ülkemizde de dünya da ezilen kadın sayısı azalsın. 

Şiddete maruz kalmamak için; 
 • delikanlı denen erkekle inatlaşmayın
 • karnı acıkmış veya uykusuz erkeğe öteye git demeyin
 • kronik hastalığı olan erkeğin yanında konuşmayın ilaçlarını içmediyse saldırır
 • erkekle tuttuğu takım, siyaset ve din konusunda tartışma konusuna gitmeyin saldırır yada kafayı takar pisikolajik eziyete maruz kalma durumu olur
 • erkeğe şaka yapmayın korkarsa çarpar :))
 • he bide fazla konuşmayın :-)) bünyeleri kaldırmıyor ilk 10 kelimeden sonra kafaları karışıyormuş pisikolglar söylüyor
 • İŞİN ASLI DOĞRUSU ; ERKEK SAYGIZISLAŞSA DA SİZ SAYGIYI ELDEN BIRAKMAYIN Kİ KÖTÜLÜK OLMASIN. SAVAÇSI RUHLU ERKEKLER KADINI DÜŞMAN ALGILAYIP DA  KENDİNİ KAYBETTİMİ TELAFİSİ İMKANSIZ HATALAR YAPIYOLAR...  ONLARDAN BİZİ KORUYACAK HER DAİM SAYGI KALKANI!!! 

Sevgi ve saygılarımla 

Banu Altun
  
ETLİ KARA LAHANA DOLMASI
Kar yağdımı karalahana yenirmiş karadenizli hanımlardan öğrendim. Öyle iştahlı anlatırlar ki kar gördümmü karalahana pişirmede birinci olurum : )

Özelliği koyun eti ve satırdan geçme  olacak. Salçası baharatı kıvamında olsun piştikten sonra mısır ekmeği yanında olsun hımmmm oluyor. 
Karadenizli hanımlar mutlaka dolma pişerken tencereye kemik bırakıyorlarmış ben ise ilikli kemik suyu kullanıyorum  çünkü lahana çabuk pişiyor kemiğin özü tam dolmaya geçmiyor tavsiyem ilikli kemik suyu veya kemikli et suyu kullanın. 
Lahanın saplarından karalahana çorba yapmayı unutmayın!
2 Mart 2016 Çarşamba

SİTE APARTMAN YÖNETİM MAĞDURU OLMAYINSİTE YÖNETİMİ MAĞDURU OLMAMAK İÇİN RESMİ EVRAK DÜZENİ
Günümüzün ortak mağduriyeti site apartman yöneticilerinin zorbalıkla tadilat yapıp öde demesi, makbuz vermemesi ve oturan kişiler hakkında söz sahibiyim diye dedikoduya varan sözleri çoğu kişi mağdur ediyor. 
İnternet bu şikayetlerle dolu. Ev satan kişileri gördüm. 

MAĞDURİYETLER
 • 60 dairelik Site çatısını tek bir daireye  yaptırmaya kalkan site yöneticileri var 10 bin liracıka yaptırıveriyor.
 • Tadilat var para ver diyor ne tadilatı diyorsun bana soru soramazsın ben emekli mit görevlisiyim deyip sinir kırizine girip kendini dövmeye başlıyor.
 • Sitede tadilat yapıyor ama çoğu kişi duymadık bile neresi yapıldı diyor. Ve kimse cesaret edip soramıyor. Kavga çıkar arbade olur aracımızı evimizi yakar yönetici hasta diyerek site içi oturanlar dahi soru soramıyor. 
 • Vekalet istiyor ne yapacaksın diyorum ben 60 daireye tek tek açıklama yapmak zorunda değilim diyor. Resmi kuruma gidip soruyorum biz anlamadık bu vekalet ne için diyor.    
 • Sitede ahlaksız kanunsuz olaylar oluyor diyor 155 ara diyoruz onlar kim ki biz halledelim diyor. (Kendi kim ki de)
 • İş büyümesin diyoruz halletmeye kalkıyoruz kanunsuz iş yaptığı söylenen kişilere yönetim sizden şikayetçi deyince yüzleştiriyoruz ben demedim başımın üstünde taçsınız diyor  ev sahibi ortada kalıyor. (Neyse ki telefon kayıtları var.)
 • Kapıcıya soruyorsunuz olaylara konuya şahit ya ; benim akli dengem yerinde değil geçen gün çim biçtim başıma güneş geçti ben sara hastasıyım gelmeyin üstüme diyor..
Bu zoraba kişilerle baş etmek için ben KAYMAKAMLIK - ZABITA AMİRLİĞİ - KARAKOL - AVUKAT tüm yerlere başvurdum. Ortak çözüm mahkemede hakkını ara dediler. 
 1. Mahkemede hak aramak için de elinizde resmi belge olması gerekiyormuş. Yönetimle arz ve talepler yazılı olması gerekiyor. Sözlü konuşmalar geçersizdir.
 2. İlk önce Noterden İHTAR  yazıp yönetimden şikayetinizi belirtin. Beyanları yazılı istediğiniz belirtin. Yönetim buna uymazsa Kanuni yol açıktır.
 3. Daha sonraki İHTAR ları PTT şubeden İADELİ TAHHÜTLÜ gönderebilirsiniz. Masrafı daha az olur. 
 4. Kat mülkiyeti kanunu okumak da gerekiyormuş.
 5. Bu tür kişilerle asla telefonda konuşmayın tel nolarını engele alın.
 6. Telefonunuzu gizli noya kapatın.
 7. Başka telefon numarasından ararsa kibarlıkla telefonu kapatmasını isteyin bu saatten sonra sadece yazılı beyanlarının dikkate alınacağını tekrar bildirin. 

 Sonuç: Yönetici sonunda Yönetici vasıflarına kavuşup ortada sorun kalmayacak. Sizde huzura kavuşacaksınız. Kiracı da olsanız ev sahibi de aynı Resmi Yolu Takip edinip Haklarınızı koruyun.
Sevgilerimle
Banu Altun