8 Nisan 2017 Cumartesi

İş Bulup Çalışmak
 İş Bulup Çalışmak
İş ararken, akılda ki iş ve maaş şartına göre değil, işverenin sunduğu, SSK uygun gördüğü maaş ve saate göre olanı tercih edilmeli.
İşçi olarak çalışınca maalesef mesai oluyor.İş yeri fazla mesai saatleri için ücret vermiyor ise, saatleri biriktirip izin olarak kullanmanızı öneririm. Hak kalmamalı…
İşe başlamadan önce SSK girişi yapılmalı.
SSK’nın çalışına faydası, sadece hastane, ilaç hizmeti ve emekli maaşı ödemek değildir. Çalışanın başına iş yerinde veya işe gider gelirken, her hangi aksi kötü bir durum olduğu zaman kim olduğunun kimlerle bir olduğunun belgesidir. Bu belge hastane, ilaç ve emekli olunca maaş kadar kıymetlidir.
Uzun süre aynı işyerinde (özellikle işçi emekçiler) SSK’lı çalışınca yıllık izinler, bayram ikramiyesi veya bayram tatili izni ve diğer haklardan faydalanır.
İş değiştirmek yalnızca SSK ödenmiyor ve ulaşım şartları değişmiş ise düşünmeli.
Notlar 
·         İş yerinde iş şartlarından şikâyet eden şahıslara, yeni işe girenler, o şikâyetçi istifa dilekçesini yazana kadar sözlü ısrarcı olmalı.  Ya da emek yediği yerin gıybetini yapmaması konusunda hemen uyarmalı, toplumda dile getirerek bu çirkinliğe son vermeli. Bu iş ahlakıdır.
·         İşsizlik diye bir şey yok. İş beğenmeme, iş aramama ve çaba göstermeme sorunu var.
·         Ekmek kavgası diye bir şey yoktur. Kavga ile yasa dışı HİLELİ iş yapılır. Sonunda kavga olur! Bunlar pazartesi sendromu da yaşar. Çünkü pazar gününü berbat geçirdiği için pazartesi gününe iftira eder.
·         Huzur içinde, Ya Allah Bismillah diye işe başlayan ise,  nasip arayan, rızkı için çalışandır. Pazartesi günü, işini özleyerek şükür, gidecek bir işim var diyenlerden olmak dileğiyle...