30 Ekim 2015 Cuma

AŞURE 2015

Bu yıl Aşurem de kuru bakla kestane ekledim pek bir bereketli ve lezzetli oldu. Yüce Rabbim yapılan dağıtılan tüm aşureleri içinde bizimkini de kabul eylesin Amin. 
Muharrem ayının sonuna kadar tekrar tekrar aşure pişirmek sevaptır benden bildirmesi:))  Ben buğdayımı geceden kaynatıp demlendirdim buğday iyi pişmezse bu çorbalar içinde geçerli yendikten sonra mide içinde şişme yapar ciddi hastanelik durum olur aman dikkat diyeyim.


5 Ekim 2015 Pazartesi

ÇALINAN KİMLİK SONRASI MAĞDUR OLMAMAK İÇİN BAZI ÖNLEMELERSevgili blogcalar 2012 yılından beri sahte imza yüzünden neler çektiğimi sürekli dile getiriyorum. Hala kişinin ceza alması için hukuk mücadelem devam etmekte.

Geçenlerde bir de çanta çaldırdık ve endişe dolu günler başladı. Dün Sabah  gazetesinde Ahmet Altındiş'in haberini okuyunca mağdur vatandaş için çook üzüldüm. 

Bu mağdur vatandaşın yaşadıkları bizim de başımıza gelmesin diye araştırmam sonucu aldığım önlemeler.


  1. Karakol şikayetçi ifade tutanağı ve Savcılık Soruşturma evrağı sonuç çıkmasa da yıllar geçse de yaşadığınız sürece saklanması gerekiyor. 
  2. Kimliğiniz kötü amaçlarda kullanılacaksa çeteler en az 1 yıl bekleyip kullanıyorlarmış.
  3. Üzerinize kayıtlı tapu var ise tapu müdürlüklerine dilekçe ile durumu bildirin. Vekaletle ben şahsen gelip bildirmeden işlem yapılamaz diye de bildirmek gerekiyormuş. 
  4. E Devletten adıma tel hattı var mı? diye kontrol edin. Telefon hattı alıp şirket kurmak ve  dolandırıcılık işlerinde bu telefon hatlarını kullanıyorlar!
  5. Bankalar Birliği Risk merkezinden adınıza kredi alınmış mı arada bir kontrol edebilirsiniz. 
  6. Vergi dairesinden adıma açılmış şirket var mı diye kontrol edebilirsiniz.
  7. ilaç aldığınız zaman arada bir döküm alın listede size ait olmayan ilaç var mı ? diye kontrol edebilirsiniz. 
  8. Kimlik bilgileriniz ve  telefon rehberiniz art niyetli kişilerin elinde olma ihtimaline  karşında rehberdeki tanıdıklarınızı  çantamı telefonumu çaldırdım bilgisi verin. Sizde gelen telefon çağrılarına eskisinden daha temkinli cevap verin. 
Kimlik kaybetmiş çaldırmış olmasınız da bu kontrolleri arada bir yapın derim. Olaylar büyümeden hemen önlem alın siz kötü niyetli kişilerin kabusu olun.
Sevgilerimle
Banu Altun